15. února 2015

#čtu Summerhill (A. S. Neill)

O vzdělávání, zvláště jeho alternativní formy, se zajímám už delší dobu. Náhodou jsem narazila i na svobodnou školu Summerhill v Anglii. Koncept této školy mě velice zaujal, a proto jsem byla nadšená, že o ní vyšla kniha, a dokonce i v češtině. Tento počin má na svědomí nakladatelství Peoplecomm. Pro všechny učitele četba povinná, pro zájemce mimo obor četba doporučená, pro obě skupiny četba velmi inspirativní.

Základní odlišností Summerhillu od jiných škol je to, že je to svobodná škola - žáci si sami rozhodnou, jestli budou na vyučování chodit nebo ne. Splněný sen každého studenta? Možná. Všechny principy jsou v knize důkladně vysvětleny, a proto je zde nebudu zjednodušeně probírat. Pokud vás zajímá svobodné vzdělávání, určitě si tuto knihu sežeňte!
O Summerhillu také existuje film, ale není to dokument, takže jsou v něm nastíněny principy školy, ale jinak je to jen hraný film se šťastným koncem. Pokud jste četli knihu, na film se určitě podívejte, protože je to názorná ukázka fungování Summerhillu. Ale určitě nejdříve přečtěte knihu.

„Zatímco prostý člověk si bude v dopisu otištěném v místních novinách stěžovat na to, že ho při spaní ruší noční kočičí koncerty, pedantský učitel se rozepíše o své iritaci ohledně insomnii indukujícího kakofonického nokturna felinních predátorů. O prostých věcech by se mělo mluvit prostě.“

0 komentářů:

Okomentovat