Moje vstupní znalosti vaření: uměla jsem si namazat chleba
Po 30 dnech paleo stravy: Máma zjistila, že umím vařit (pro mě špatná zpráva, protože se toho chystá využít, a mě to jenom nebaví, a proto nevařím). Zhubla jsem několik kilo (což nebylo vůbec v plánu, ale šlo to nějak samo a myslím, že je mám zase zpátky). Rychleji jsem usínala, vstávalo se mi snadněji a měla jsem pocit, že jsem si opravdu odpočinula. Poznala jsem několik skvělých lidí. Upevnila jsem si vůli (ale po skončení Whole30 mě docela snadno zase opustila). Cítila jsem se celkově tak nějak líp.
Jak vysvětlit lidem, co je paleo?
Z vlastní zkušenosti vyplývá rada č. 1: Neříkejte, že je to strava jeskynního člověka. Nebo způsob, jakým se stravovali lidé v pravěku. Většina lidí toto zjednodušení vezme doslovně a bude se vás dotěrnými otázkami a s divným výrazem v obličeji ptát, jestli máte uprostřed obýváku ohniště a vaříte si na něm a děláte pasti na mamuty a tak. A že je to vlastně nesmysl, že v pravěku přece taky neměli tohle a tohle... Jasně, že ne. Mamuta neseženete ani v Naše maso a to tam mají opravdu spoustu (moc dobrých) věcí!V horším případě si budou myslet, že jste členem nějaké sekty.
Po tom, co jsem tohle pochopila, jsem začala paleo stravování lidem vysvětlovat jinak. Nejlepší by samozřejmě bylo jim strčit do ruky Jídlo na prvním místě a čtěte, ale to by asi neprošlo. Takže teď na otázku, co je to to paleo odpovídám, že: „Jím opravdové jídlo.“ A když to chci jooo rozvést, tak dodám: „... které je pro moje tělo přirozeně stravitelné.“
Na paleu se mi líbí, že je variabilní, pro každého může znamenat trošku něco jiného, ale drobná úprava nebude vyloženě proti nějakým pravidlům a podobně. Pro někoho to může být jen otázka zvědavosti, pro někoho řešení zdravotních problémů, pro někoho přesvědčení, pro jiného způsob, jak se dokopat k tomu jíst kvalitnější potraviny a pro některé se paleo může stát i životním stylem.
Po tom, co šalamounsky odpovíte na první otázku, co je paleo, následuje většinou další otázka: „A co teda všechno nemůžeš jíst?“. Nyní je čas na radu č. 2: Vyjmenujte raději, co jsou „povolené“ potraviny. Za prvé ze zcela praktického důvodu - tenhle seznam je kratší: maso, včetně ryb, vejce, zelenina, ovoce, ořechy a semena. A za druhé je to z psychologického hlediska méně demotivující, než když začnete lidem říkat, jak jste se rozloučili s pečivem, jogurty, sýry, luštěninami, všemi sušenkami, zmrzlinami a zákusky a se vším, co obsahuje konzervanty, dochucovadla a většinu prapodivných -itanů, které tam nemají co dělat...
Proč vyzkoušet paleo a jít do Whole30? Dobrá otázka. Zjistíte, které potraviny vám třeba nedělají tak úplně dobře, aniž byste si to o nich mysleli. Já jsem díky paleu a Whole30 objevila spoustu ovoce, zeleniny a dalších potravin a jejich úprav a kombinace, které by mě ani nenapadly. Úplně nejvíc mě dostaly kokosové chipsy z knihy Dobře živeni (ten poslední recept) - ta kombinace by mě nikdy nenapadla.
Moc děkuji za inspiraci. S Whole 30 jsem v prvním týdnu, takže spoustu nových informací a nápadů, které jsem tu nalezla mi přišlo opravdu vhod :) děkuji
OdpovědětVymazatDobrý den. Popravdě jsem to je prolítla když jsem hledala inspiraci. A tohle neni Whole30!!! Protože sladká snídaně (a je jedno že z povolených surovin), protože karamel (tak si tu slaninu na 30 dní odpustím a ano dá se sehnat i ta uplně bez cukru), protože žádné kokosové kuličky a sladké tyčinky! Tohle je "jen" paleo. Zmiňujete knihu Jídlo na prvním místě, ale evidentně jste jí nečetla. Se vší úctou by možná bylo lepší psát o něčem, čemu rozumíte a nemistifikovat kolemjdoucí. Asi jste to nemyslela špatně, ale čím víc blogů o Whole30, které jsou upně mimo potkávám, tím více mě to vytáčí. LK
OdpovědětVymazat